hlavicka

bokl bokr

Velikonoční soustředění očima Heřmiče

2.-4. dubna se ve Dvoře Králové nad Labem uskutečnilo velikonoční soustředění s jarní mapovou přípravou pro startující OB-sezónu 2010.

Pověstná oddílová smůla na počasí se projevila hned zpočátku, když jsme mohli po několika slunečných jarních dnech v páteční ráno pozorovat z aut deseticentimetrovou vrstvu čerstvě napadlého sněhu. V průběhu dopoledne naštěstí většina vloček roztála a první "mapáč" ještě před ubytováním tak mohl proběhnout bez větších problémů. Na rozjezd jsme vyfasovali dva různě dlouhé okruhy pro mladší i starší. Jednoduché tratě byly v kombinaci s nepříjemným mokrem a občasnými chytáky v dohledávkách dobrou prověrkou pro oprášení mapových schopností. Jakmile byla po necelých dvou hodinách sestava v cíli kompletní, zbývalo rychle sebrat kontroly a hurá na základnu. Po vybalení přišly úvodní pokyny a po chvilce volna následovala další cesta autem, tentokrát do restaurace na oběd. "Válka" s velkými porcemi pak trvala celé soustředění.

Náplní pátečního odpoledne byla návštěva místní ZOO. Vzhledem k počasí byla většina zvířat zalezlá, v pavilonech si ale každý, kdo chtěl vidět lva, orangutana či anakondu, přišel na své. Zbytek večera bylo volno. Někteří ho vyplnili filmem, jiní hrami nebo čtením.

Sobotní probuzení bylo krapet hořkou nutností, valná část z nás spánek podcenila a skutečného probuzení dosáhla kdesi u třetího rohlíku na snídani. Během jízdy autem a výšlapu na start dopoledního longu jsme se ale probrali a kouč klíčového tréninkového dne Honza Potštejnský nám rozdal informace. Velice pěkně postavené tratě nás tentokrát dost potrápily. Uklouzané svahy, sníh na každém rohu a mokré tmavozelené hustníky na náročnosti ještě přidaly. Cílené zaměření na volby postupů, dohledávky, střídavě jednoduché a obtížné kontroly byly trefou do černého, např. na prostřední trati strávili i ti nejrychlejší okolo hodiny.

Před obědem (kterým byl tentokrát výborný vepřový řízek) ani po něm nebyl čas příliš se rozkoukávat, rychle vyměnit oblečení, obuv a pití a tradá na další trénink. Honza pro nás uchystal překvapeni - geniálně v tréninku skloubil rychlost a práci s mapou. Mladší si odběhli okruhy, starší současně startovali a závodili v tří- až čtyřčlenných skupinách v několika sériích. Večer byly vypočteny a vyvěšeny precizně zpracované výsledky. Po analýzách a srovnávání dopoledních postupů, běžné hygieně a večeři z vlastních zásob přišel znovu volný program. Peloton vedený Kosičem vyrazil nakupovat, před spaním se potom již tradičně koukalo na filmy. Dana ještě řekla něco málo k nedělním štafetám, oznámila soupisky a šlo se do postelí.

Nedělní ráno panovala mírná nervozita před startem štafet. Roznašeči Dusky a Ivča Filipová ochotně připravili ostatním tratě a taktéž pro ně zjistili podstatné změny na starší mapě, první úseky se rozcvičili, tři, dva, jedna - a sedm prvních úseků bylo v lese. Znovu pěkné tratě, tentokrát lehce směrované na azimuty terénem a nabíhání záchytných bodů, pro první předávající otázkou přibližně pětadvaceti minut. Finišmani byli vytrvale obdařováni cennými radami od "myslitele Šabaty st.". Každá trojice zvolila jinou taktiku, nakonec se ale veškeré taktizování ukázalo jako zbytečné. V jednu hodinu byla sestava vítězů i poražených kompletní a naposledy se jelo na na ubytovnu. Zabalit a naložit auta bylo otázkou pár desítek minut. Po rajské s těstovinami se chopili slova vedoucí, zhodnotili uplynulé tři dny a vyhlásili výsledky. V příjemné atmosféře pak proběhlo i závěrečné focení a rozlučka.

V půl páté dorazil na klubovnu poslední vůz s drobným zpožděním, které lze plně vystihnout souslovím "příroda volá". Kdo chcete vědět víc, zeptejte se Lukiho.

Soustředění se velmi zdařilo, tréninky nám pomohly posunout se znovu o kousek výš. Tak zase někdy příště :-)

Výsledky jednotlivých tréninků a štafet